Aylık Arşivler - Ağustos 2021

Ayak Bakımı

Ayak terlemesinden, mantar ve küflerden kaynaklanan kokuları giderir. Yorgun ayakları rahatlatır.

AYAK KOKUSU, NEDENLERİ VE ÇÖZÜMÜ
Ayak kokusu kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Gün içerisinde ayaklarımız çorap ve ayakkabılar içerisinde terler. Ayaklarımızda ter bezleri vücudumuzun diğer bölgelerinden daha fazla sayıda bulunur. Ter başlı başına kokan bir salgı değildir. Ter ile birlikte oluşan bakteriler kokuya sebebiyet vermektedir. Ayak parmak araları, ayakkabılar ve çoraplar bakterilerin sevdiği yaşam alanlarıdır. Bu bakteriler, ayaktaki yağlar ve ayağın ölü deri hücreleri ile beslenirler. Bu beslenme sırasında organik asitler üretmeye başlarlar ve sülfür bileşenleri meydana çıkar. Asıl ayak kokusuna sebep olan da bu sülfür bileşenleridir.

Öyle ise kesinlikle söyleyebiliriz ki Ayak terlemesi ve ayak kokusu arasında doğrudan bir bağlantı bulunmaktadır.

Ayak kokması yazımızın başında da söylediğimiz gibi yaşam kalitemizi azaltır. Uzun süre ayakkabıların içinde kalmış ayaklarımızla evdeki bir akşam yemeğine gitmemiz pek olası değildir hele bir de müzmin bir şekilde ayaklarımız kokuyorsa… Ayak terlemesi ve ayak kokusu için aşağıda vereceğimiz bilgiler oldukça önemlidir.

Ayak kokusunu giderme yöntemleri arasında en etkilisi ayakta hijyen sağlamaktır. Ayak terlemesini önlemede Zeoper Cilt Bakım Pudrası'nı ayaklarınıza sürmeli, tabi ki teri ve nemi emecek şekilde pamuklu çoraplar giymek tercihiniz olmalıdır. Sentetik, naylon kumaşlar ve çok ince kumaşlardan yapılmış çoraplar giymeyiniz. Her gün yeni çorap giymeye özen gösterin mümkünse ve ayak kokusundan ve terden diğer insanlardan daha fazla muzdaripseniz günde iki kere çorabınızı değiştirin.

Terleyen ayaklar için ayakkabı seçerken çok titiz davranmalısınız.Ayakkabınız da ayak kokusunu ve ayak terlemesini önlemek adına önemli bir etkendir. Deri ayakkabılar nemi emer, ayakta ve bakteri üremesine engel olur. Ayağınız rahatlıkla nefes alır. Akşam çıkardığınız ayakkabılarınızın içerisine geceden Zeoper Cilt Bakım Pudrası’nı dökebilirsiniz.

Ayak kokusuna kesin çözüm hem bakteri , mantar düşmanı ve terleme önleyici ürünler ile evde uygulayacağınız kişisel temizliktir. Mesela topuklarınızı törpüleyin, ayak tırnaklarınızı sıklıkla kesin ki içinde mantar bakteri oluşmasın.

Zeoper Cilt Bakım Pudrası ayak kokusuna evde çözüm sunabileceğiniz yegane ürünlerden biridir.

Bundan böyle siz de gittiğiniz her yerde rahatlıkla ayakkabılarınızı çıkarabileceksiniz.

ZEOPER CİLT BAKIM PUDRASI NEDİR?
Zeoper Cilt Bakım Pudrasının etkin maddesi Clinoptilolittir. Yanardağ lavlarının soğuması ve volkanik kaya halini almasıyla oluşmuş bir mineralidir. Zeoper Cilt Bakım Pudrası kesinlikle kimyasal ve kortizon içermez tamamen organik mineraldir.

Daha fazla oku...

Detoks ve Kilo Verme

Kilolu ya da obez olmak çağımızın hastalığı… Dünya üzerinde 10 insandan 1 tanesi, ülkemizde ise her beş kişiden biri obez.

Şişman olmak, pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Yüksek kan basıncı, karaciğer yağlanması, kalp hastalıkları, bağırsak sisteminin bozulması, kan şekerindeki anormaliler bu hastalıklardan sadece birkaç tanesi diyebiliriz.

Şişmanlık bazen bir hastalığa bağlı olarak gelişebildiği gibi genel olarak ailede oluşturulan yanlış yemek yeme ya da yanlış gıdalarla beslenme alışkanlığından da kaynaklanıyor. Bize faydalı olan gıdalardan ziyade damağımıza zevk veren gıdalar ile beslenmek, sağlıklı olma yolundaki en önemli engel…

Şekerden uzak duramıyoruz, glutenli hamur işlerine dayanamıyoruz, gazlı içecekler en büyük favorimiz, gece geç saatlerde açlıkla yataktan kalkıyor ve bütün gün almamız gereken kaloriyi birkaç dakika içinde alıyoruz. Ve sonucunda o hayal ettiğimiz elbiseyi hiç giyemiyor, istediğimiz ortamlara giremeyip kendimizi eve kapatıyoruz.

Uzmanlar yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Günlük düzenli egzersiz ile de ideal vücudumuza sahip olabileceğimizi de ekliyorlar bittabi ki haklılar… Ama ya istem dışı yemelerimiz sadece oburluktan dolayı değilse !!!

Kendimizi çılgın gibi buzdolabının önünde şekerli bir şeyler atıştırırken buluyorsak?
Durup dururken her 30 dakikada bir şeyler yeme isteği duyuyorsak?
Ve ne kadar diyet yapmaya çalışsak da birlikte diyete başladığımız arkadaşımız ayda 5 kilo verirken biz 400 gram da kalıyorsak?

İşte o zaman vücudumuzda yolunda gitmeyen bir şeyler var ve vücut alarm veriyor demektir ve aynı vücut “Artık bana daha fazla şeker ve hamur yükleme, fastfood yeme, biraz dur ve beni temizle diyordur ve biz o vücudu dinlemek zorundayız.

Raf ömrü olan, hamurlu, şekerli yiyecekleri bolca tükettikçe vücudumuz yoruluyor, metabolizmamız yavaşlıyor, organlarımız ağır metaller ve toksinlerle doluyor, çalışmaları yavaşlıyor ve sonra biz “su içsek yarıyor” kelimesini her yerde duyar hale geliyoruz. Oysa ki bağırsaklarımız emilimini kaybetmiş, karaciğerimiz çalışmaktan bitap düşmüş, pankreasımız olur olmadık insülin salgılamaktan insülin direnci ile karşı karşıya gelmişiz ve merhaba obez günlerimiz…

Diyet yapmak kararlılık ister. Diyet demek sevdiğimiz her şeyden bir süreliğine mahrum kalmak değildir. Süre bittiğinde zayıflar sonra kilolarımızı hiç kaybetmemiş gibi geri alırız. Önemli olan yediğimiz miktarları azaltmak, yediğimiz saatlere dikkat etmek ve olabildiğince sağlıklı gıdalarla beslenmek ve bunu hayat şekli haline getirmektir.

Tabi ki öncelikle bize hayat veren organlarımızı memnun etmemiz, onları toksinlerden ve ağır metallerden temizlememiz ve doğru çalışmalarını sağlamamız gerekir. Kilo verme ancak doğru çalışan organlarla mümkündür. Metabolizma hızı temiz organların çalışma hızına bağlıdır.

Vücut Detoxu ve Sağlıklı kilo verme için; Zeoper Antitox ve Zeoper Tablet ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Daha fazla oku...

Venöz Ülser

Ayak bileği çevresinde ve diz altındaki bacakta oluşan bir yara tipidir. Varis yarası da denmektedir.

Halk arasında ise bacak yarası diye geçmektedir. İyileşmesi uzun sürek, iyileştikten sonra tekrar eden ve oldukça zor şekilde iyileşen yaralaradır. Hastalık 45 yaş üzeri kadınlarda daha sık görülmektedir.

VENÖZ ÜLSER YA DA BACAK YARASI NASIL OLUŞUR?

Yerçekimi etkisiyle vücudumuzda aşağıya inen kanı kalbe tekrar gönderen damarlarımız toplardamarlardır. Toplardamarlarımızın içerisinde, aşağı inen kanın tekrar kalbe gitmesi için yardımcı olan küçük kapakçıklar bulunmaktadır. Toplardamardaki bu kapakçıkların dokularının bozulması ile kan aşağıya doğru iner. Toplardamarlarda pıhtı ve bası oluşur, toplardamarlar tıkanır. Kan rahatlıkla yukarı çıkamaz ve bacağın altında kan göllenmeleri olur. Zaman içerisinde kan basıncına dokular dayanamaz ve bacakta yaralar açılmaya başlar.

Kısaca Venöz Ülser yarası, toplardamar tıkanıklığından meydana gelmektedir. Sürekli kanın bacak içerisinde göllenmesi o bölgedeki derinin rengini değiştirir zaman içerisinde de yaralara sebep olur.

VENÖZ ÜLSER RİSK GRUBUNDA OLAN KİŞİLER KİMLERDİR

  • Aşırı Kilo fazlalığı olan kişiler
  • Şeker Hastaları
  • Yüksek Tansiyon olanlar
  • Böbrek yetmezliği olanlar
  • Kalp Yetmezliği olanlar
  • İleri yaştaki kişiler

VENÖZ YETMEZLİĞİNDE YARA BAKIMI / VENÖZ ÜLSER VE YARA BAKIMI

Venöz ülser yarası yara çeşitleri içerisinde geç iyileşen yaralar sınıfına girmektedir. Bilekte ve bacaktaki yarayı oluşturan tıbbi sebeplerin tedavi yoluyla ortadan kaldırılması ve belli aralıklarla hijyenik bir şekilde pansuman yapılması ile yaranın iyileşmesi açısından gerekli olan iki unsurdur.

Venöz Ülser yara pansumanı hijyenik şekilde yapılmalı,  yaranın enfeksiyon kapma riski ortadan kaldırılmalıdır. Yara Bakımı,  Venöz yetmezlik tedavisi ile birlikte eş zamanlı yapılmalıdır. Yara bakılmadığı takdirde kemiğe kadar ilerler ve kemik iliği iltihaplanmasına sebep olur. Kemik iliği iltihabı oluştuğunda, yara üstten kapanmış gibi görünse de yine açılır ve hastanın yaşam kalitesine aşağı çeker.

Yara oluşmadan Varis çorabı giymek çok önemlidir. Venöz Ülser risk grubundaki kişiler Varis çorabına a da bandaja ekstra önem göstermelidirler.

ZEOPER CİLT BAKIM PUDRASI NEDİR?
Zeoper Cilt Bakım Pudrasının etkin maddesi Clinoptilolittir. Yanardağ lavlarının soğuması ve volkanik kaya halini almasıyla oluşmuş bir mineralidir. Zeoper Cilt Bakım Pudrası kesinlikle kimyasal ve kortizon içermez tamamen organik mineraldir.

Daha fazla oku...